דשא מלאכותי?

מצוקת ועלות המים בשל ההתחממות הגלובלית ותהליכי המידבור של ישראל הפכו את הדשא הסיננטי לברירת המחדל. אך מעבר לחסכון במים יש יתרון בדשא שהוא בעצם נטול תחזוקה. אין צורך בכימיקלים כדי לשמור על מראה נקי ומסודר, אין צורך לכסח את הדשא ובכלל ההתעסקות היא מינימלית. אם יש לכם גם גבשושיות או אדמה לא מישורית כיסוח הדשא עם מכסחת דשא הופך לאתגר גדול יותר. יש הטוענים כי דשא מלאכותי נראה מזויף ולא טבעי ובאמת עד לפני מספר שנים היו סוגי דשא נשראו פלסטיק אך כיום חברות מתקדמות מייצרות דשא דמוי דשא אמיתי עד לרמה המיקרוסקופית כך שאם תסתכלו בדשא עם זכוכית מגדלת, תראו כי צורת הלהבים הבודדים נחתכים בצורה הנראית טבעית לחלוטין.

פרט למראה יש את עניין המגע ולכן חשוב לבחור דשא נעים למגע שיהיה כיף מצד אחד לשכב עליו או לשחק עליו עם ילדים אך מצד שני יהיה עמיד דיו לפגעי מזג אוויר ולמשקלים שמניחים עליו כגון ריהוט גן, טרמפולינה, בריכת קיץ וכדומה. המרכיב החשוב ביותר בדשא מלאכותי הוא ההתקנה שלו וזו חייבת להיעשות בצורה מקצועית מאוד ? התקנה נכונה פירושה שנים של עמידות ויופי, התקנה חובבנית תחייב אתכם התעסקות קבועה עם הדשא עד לצורך בהחלפתו לחלוטין. לא מעט לקוחות רכשו דשא סינטטי מהמזרח הרחוק רק כדי לשלוח אותו כמעט ישירות למזבלה אם בשל התקנה לא מקצועית או בשל איכות גרועה.

פעם שמעתי מקצוען שאמר כי: "הצלחתו של דשא מלאכותי טמונה באמת בבסיס שהוא מונח עליו. ישנן שיטות התקנה הכוללות תהליך בן שבעה שלבים שמאפשר לדשא להחזיק מעמד ולהיראות נהדר במשך 15-20 השנים הבאות."

אז אולי שבעה שלבים נשמע קצת מוגזם. אבל חישבו על זה: ראשית, יש להסיר את הדשא הקיים ולחפור בעומק של כ-10-15 סנטימטרים. לאחר מכן מיישרים את הקרקע בקפידה ומוסיפים שכבה של חצץ או חומר אחר, הנדחסת ליצירת שכבת תחתית יציבה. ואז צריך "לגהץ" את המשטח כדי למנוע צמיחת עשבים, ורק לאחר מכן מניחים את הדשא ומהדקים אותו לרוב עם מסמרים לאדמה במקומות הנכונים.