בעלי חיים בשבי

תופעת הניצול של בעלי החיים ע"י האדם היא תופעה עתיקה. מאז ומתמיד האדם ניצל את בעלי החיים לטובתו. לעיתים זה נעשה מתוך סיבות קיומיות כמו אילןף סוסים לחרישת השדות אבל יש פעמים שבהם הניצול אכזרי לצורך שעשוע, בידור להמונים והכנסה כספית. נמרים מסוממים ששוכבים כדי שאנשים יוכלו להצטלם איתם, קופים מאולפים, פילים וגמלים המשמשים בהמות לרכיבה של תיירים. לרוב, החיות האלו עוברות התעללות קשה כדי להוציא מהן כל צלם טבעי שיכול לפגוע בתיירים, כשבעל חיים כזה "מאבד את השפיות" ומורד הוא מוצא להורג.

בהמות משא גם סבלו במשך שנים רבות מהתעללות כשלא יכלו כבר לסחוב את המשא או שהתקשו לעמוד בקצב, תמיד ידענו בתור אנושות "לרתום" את מין החי לשימושנו ולרוב בצורה שלא הטיבה עם בעלי החיים.

במשל על הפיל והחבל מסופר על נער הרואה פיל ענק קשור לחבל דק שקשור ליתד התקועה באדמה. הוא ניגש לבעל הפיל ושואל אותו לפשר העניין, הרי בהינף ראש של החיה האדירה הזו היא תוכל לקרוע את החבל ולברוח. הבעלים של הפיל אומר לו: "כשהפיל היה קטן הוא היה קשור לחבל כזה וכמה שהוא ניסה להשתולל ולהתפרע ולהשתחרר מהחבל, הוא לא הצליח, הוא הפנים שהוא לא יכול להשתחרר ומאז ועד היום הוא פשוט הפסיק לנסות."

גם היום, בחברה שלנו אנחנו רואים המון מקרים של הזנחה של חיות בית, אנשים לוקחים חיית מחמד ולא מרגישים מחויבים כלפיו ואז כשהוא מזדקן או שכבר עברה ההתלהבות והוא מתחיל להיות לעול  אז משליכים אותו. התופעה של להקות של כלבים משוטטים הולכת ומתפשטת ברחבי העולם. אני זוכר כנער שהיינו הולכים בלילה לישוב השכן, תמיד הפחד היה מ"כלבים משוטטים," בעלי החיים הנאמנים הפכו בצל ההזנחה  לחיות פרא טורפות.

כלבים, לדוגמה, הם זן שנוצר מזאבים ע"י "ביות" ארוך שנים ועכשיו, כשהם מוזנחים, הם חוזרים להיות חיות פרא. יותר ויותר חתולי רחוב שאנחנו מתוך רחמנות מאכילים, הורגים לנו את חיות הטבע הקטנות. נשיונל גיאוגרפיק פרסמו ב-2019 נתונים לגבי הרג של ציפורים ע"י חתולים. בארצות הברית וקנדה והגיעו למספרים המדהימים הבאים: 1,768 מיליון ציפורים נטרפות בכל שנה ע"י חתולי רחוב ו-763 מיליון בשנה נטרפות ע"י חתולי בית.

ברור שאנחנו מאבדים שליטה על הטבע, אפילו החברה להגנת הטבע כבר קוראת לסירוס המוני של חתולי רחוב כדי להציל את בעלי החיים הקטנים. בואו נשים לב, הטבע יכול להיות חבר אבל אם נמשיך בהזנחה, הוא יפגע בנו קשות בחזרה.
https://www.kab.co.il/lp/%D7%9E%D7%A9%D7%91%D7%A8-%D7%94%D7%90%D7%A7%D7%9C%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%A9%D7%91%D7%A8-%D7%91%D7%99%D7%97%D7%A1%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%99%D7%9F-%D7%91%D7%A0%D7%99-%D7%90%D7%93%D7%9D