מה זה חשבון מוגבל?

חלק מהישראלים נמצאים באוברדראפט תמידי, דבר שעלול להוביל לא פעם למצב של חשבון מוגבל. מצב כזה הוא אינו שכיח במדינת ישראל והיו שנים בהם מספר החשבונות המוגבלים עבר את רף החצי מיליון. ומכיוון שדבר זה תופס חלק בלא מעט אנשים באוכלוסיה, במאמר הבא תוכלו למצוא הסבר קצר על מה המשמעות של חשבון מוגבל ולמה זה עלול להוביל.

איך זה קורה?

אז אם יש בבעלותכם פנקס צ'קים והוא משמש לכם כחלק מאמצעי תשלום שוטף, ואם הבנק לא פרע או מצא מספיק כסף בשביל 4 הצ'קים במהלך שנה קלנדרית, אז החשבון שלכם לא יהיה מוגבל, עדיין.  אך אם אל 4 צ'קים האלו התווספו עוד 6 צ'קים, החשבון שלכם בהחלט יכול להיות מוגבל. אופציה נוספת תהיה אם וכאשר תהיה לכם תביעת תשלום מהוצעה לפועל, הדבר גם הוא יחייב את הבנק להטיל על החשבון שלכם כחשבון "מוגבל".

חשבון נוסף או החמרה

תקופה של חשבון מוגבל נמשכת כשנה מיום ההודעה על כך, הדבר משפיע על החשבון ועליו מתקיימת תביעת הוצאה לפועל או חוסר כיסוי לצ'קים. אך חשבון מוגבל אינו משפיע על שאר החשבונות, אך במידה והמצב הפיננסי מחמיר גם בחשבונות אחרים יכול הבנק להגדיר את החשבונות תחת "הגבלה בנסיבות מחמירות". הדבר יכול להביא להקפאה של החשבון במשך שנתיים והקפאה של כל החשבונות, גם חשבונות משותפים וגם אם הוא מורשה חתימה בחברה.

חשבון מוגבל, מה עושים?

אם ואכן קיבלתם הודעה כזו המתארת את החשבון שלכם כחשבון מוגבל, אל תאבדו תקווה כי יש עוד מה לעשות. הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא לאסוף את כל המסמכים הרלוונטים עבור הערעור, פרטי חשבון, צ'קים, שותפים לחשבונות ועוד. הדבר השני הוא הגשת ערעור בפחות מעשרים יום מיום קבלת ההודעה על חשבון מוגבל. הבנק בוחר לעצמו בין אם לקבל את הערעור או לא, במידה ולא הערעור לא יתקבל תצטרכו להתכונן למערכה משפטית.

סיכום

חשבונות מוגבלים הם לא דבר שכיח בנוף הבנקאי של ישראל, אך יחד עם זאת בעלים של חשבונות מוגבלים יכולים לספוג מכות פיננסיות, בייחוד כאשר יש כיום דירוג אשראי ודברים מהסוג הזה עלולים לפגוע בדירוג האשראי ובנתינת אשראי בעתיד בפתיחת חשבונות. לבדיקת חשבון מוגבל ב-dbisrael.