הערכה השוואתית לבחינת הקשר בין השתלת כתרים ליכולת ספיגת העצם בלסת בשתלים קצרים

המחקר נערך על ידי שישה מומחים ממחלקות לחקר השיניים ומדעי השן במכונים מובילים שונים בהודו. המחקר ניסה לבחון את אחד האתגרים המרכזיים בתחום השתלות השיניים כאשר יש לסת נסוגה והגובה שלה אינו מאפשר השתלה מוצלחת. האופציה האגרסיבית היא להשתיל עצם מאזורים אחרים בגוף בתהליך ארוך ומורכב שדורש את חשיפת החניכיים, השתלת העצם ולאחר מכן השתלת השתלים והרכבת הכתרים. האפשרות הנוספת היא לבחון השתלה של שתלים דנטליים קצרים באורך של עשרה מילימטרים ופחות במקום הגודל הסטנדרטי של עשרה עד שישה עשר מילימטר. המחקר שם למטרה להעריך את הקשר בין שיעורי השתלות הכתרים ויכולת ספיגת העצם בשתלים קצרים. עשר השתלות של שתלים באורך שמונה עד תשעה וחצי מילימטר ובקוטר של ארבע וחצי מילימטר מוקמו באזור הבעייתי. כל השתלים מוקמו בעצם הלסת בזמן הניתוח ותמונות רנטגן של האזור נלקחו שלושה, שישה ושנים עשר חודשים לאחר ההתקנה. התמונות נבחנו בתוכנה מיוחדת שמטרתה לבחון את גובה עצם הלסת מסביב לשתלים הקצרים.

התוצאות הראו כי הלסת איבדה כ0.76 מילימטר ו0.72 מילימטר בכל צד של השתל לאחר שנה. הממצאים מראים כי אחוזי ההצלחה והשרידות של שתלים דנטליים קצרים דומים לאלו של שתלים ארוכים. לפי החוקרים ניתן להניח שבכל הקשור לבריחת שן שתלים קצרים הם בעלי פוטנציאל עצום להתמודדות והחלפה של השתלת עצם בלסת עליונה ובכך הם יכולים לחסוך סבל רב, זמן וכסף מחולים הנדרשים להשתלה אך אין להם את הלסת הדרושה לכך הן מבחינת נפח עצם או גובה העצם הנדרש לשתלים ארוכים.

התהליך שבו שיטות חדישות מחליפות ותיקות הוא די שכיח בתחום רפואת השן, כפי שהשתלים הביאו למהפכה של ממש בכל התחום, כך נראה כי השתלים הקצרים יכולים להביא למהפכה דומה בכל הקשור למצבים בהם חסרה עצם בלסת. התוצאות של המחקר הראו מובהקות סטטיסטית ונמצאו בהלימה למחקרים נוספים שנעשו בתחום והראו ממצאים דומים. במגבלות המחקר ניתן לומר כי השתלים הקצרים זכו להצלחה של ממש במקרים הנ"ל. לקריאה נוספת https://www.health.gov.il/Subjects/Dental_health/information/Pages/implants.aspx