גניקומסטיה במילים פשוטות

גניקומסטיה או רקמות חזה מוגדלות אצל גברים היא תופעה הנגרמת על ידי הורמון האסטרוגן אצל גברים. כאשר ייצור האסטרוגן בגוף יוצא מאיזון או כאשר הוא גדול מדי נוצרת נפיחות או הגדלה של רקמות החזה אצל גברים. התופעה יכולה להשפיע על שני חלקי החזה או רק על צד אחד וליצור א סימטריה אסטטית. חוסר האיזון ההורמונאלי מתבטא גם בחוסר איזון בין אסטרוגן לטסטוסטרון: אסטרוגן הוא הורמון שולט במאפיינים נשיים של הגוף כגון הגדלת החזה ואילו טסטסטורון הוא הורמון שאחראי על המאפיינים הגבריים בגוף כגון מסת שריר ושיער גוף. למרות שכל אחד מהורמונים מצוי גם בקרב נשים וגם בקרב גברים, אך אצל גברים ייצור האסטרוגן הוא מצומצם ואצל נשים ייצור הטסטסטורון הוא מצומצם. רמות גבוהות מדי של אסטרוגן או חוסר איזון בין האסטרוגן לבין הטסטוסטרון בגוף הגברי יגרום לגניקומסטיה.

התופעה מתרחשת באופן טבעי בתקופות שונות בחיי הגבר:
לאחר לידה ? תינוקות עדיין נמצאים תחת ההשפעות של האסטרוגן שקיבלו מאימם ברחם ולכן ליותר מחצי מהתינוקות ממין זכר נולדים עם חזה מוגדל ולרוב התופעה נעלמת כשבועיים עד שלושה לאחר לידה.

בגיל ההתבגרות ? כאשר רמות ההורמונים משתנות בגיל ההתבגרות, בדרך כלל בין גיל שתים עשרה לארבע עשרה. תופעה זו אורכת זמן רב יותר ונעלמת לרוב תוך שישה חודשים עד שנתיים ממועד תחילת גיל ההתבגרות.

באמצע החיים ? באזור גיל החמישים או שמונים, כאשר לאחד מארבעה גברים בגילאים אלו יש חזה מוגדל.

אך ישנם גם זרזרים שיכולים לתרום משמעותית להפרעה ההורמונאלית כגון: השמנת יתר, תזונה לקוייה, גידול סרטני באשכים או בבלוטות, מחלת כבד, יתר פעילות של בלוטת התריס, היפוגונדיזם (ירידה בתפקוד בלוטות המין), כשל בכליות ועוד.

גם צריכה של תרופות או סמים יכולה לזרז או להגביר את התופעה: נטילת סטרואידים לשיפור תפקוד אתלטי, נטילת אסטרוגנים, תרופה לטיפול בבלוטת הערמונית, תרופות לטיפול בחסימות סידן, תרופות לצרבת, תרופות לחרדה, תרופות לזיהום פטרייתי, טיפולי פוריות, אמפטמינים, מריחואנה, הרואין, מתודן ואלכוהל.

במקרה ואתם גברים הסובלים מחזה מוגדל מומלץ בשלב הראשון לגשת ולהתייעץ עם רופא המשפחה ולבחון את שגרת החיים ושימוש בחומרים או התמודדות עם אחת הבעיות המופיעות לעיל. היתרון בניתוח זה בשונה לעומת מהגדלת חזה הוא שהוא לא מחייב התעסקות או החלפת שתלים מאוחר יותר.