למה לי אנטישמיות עכשיו?

היה כבר מי שאמר שאם אנחנו מנסים לפתור אותה בעיה שצצה שוב ושוב עם אותם אמצעים כל פעם מחדש, אז זה כמו בן אדם שירצה לעבור דרך הקיר וידפוק לשם כך את הקיר בראשו בתקווה שזה ייתן לו לעבור.  

העם היהודי חי את בעיית הרדיפה מאז צאתו לגלות האחרונה, גלות רומי, והתפזר בעולם. משום מה אנחנו מתייחסים אליה כאל גלים מחזוריים, כמו חילוף העונות ? סובלים מהגל ומחכים שיעבור עד הפעם הבאה. בוכים קצת, סופרים קורבנות וממשיכים הלאה. עם בכיין.

מעניין שאילו סבלנו מאיזו פריחה בגוף, או התקפים של כאבי ראש, גם אם זה משהו תקופתי, היינו הולכים לרופא ומבקשים תרופה ואפילו מחפשים את שורש הבעיה כדי למנוע שהיא תופיע שוב.

זה לא שונה מבחינת מהותנו כיהודים. הסיבה שגלי האנטישמיות חוזרים שוב ושוב וגואים כל פעם יותר, ומקיפים כל פעם עוד יותר, היא שאנחנו לא מוצאים לזה תרופה, לא מבקשים להכיר את השורש של הבעיה, לא מחפשים מחוץ לקופסה אחר אמצעים אחרים מאלה שהשתמשנו בהם כל הזמן אפילו שהם לא פותרים שום דבר. כמו לדוגמא אלו שמציעה קבלה לעם.

אנחנו מגדירים את עצמנו כיהודים. אנחנו מקיימים כל מיני מנהגים. יש מי שמאמין שהוא מקיים את התורה והמצוות. יש מי שהולכים לבית הכנסת ומתפללים, אפילו מידי יום. כל אחד הרי מסתכל על עצמו. אז במיוחד מי שעושה, על פי הבנתו, אל חלקו, וודאי חושב שהכל קורה בגלל "האחרים", אלה שלא עושים כמוהו.

האבסורד הוא שהכל נמצא תחת אפינו. לפי הראיה הרווחת, מספיק  ללכת לבית הכנסת, להתפלל כל יום, ולעשות כל מיני פעולות שמאד מחזקות אותנו ברמה האישית, ובזה אקרא שקיימתי את חובתי היהודית. אך זה רק עושה טוב לאדם הפרטי, נותן לו תחושת שייכות, מכניס אותו למסגרת. ותו לא.

למה זה משנה לאלוהים מה האדם אוכל, אם הוא אוכל או נוחר, אם שטף ידיים או אמר תודה על המים לפני ששתה? בתלמוד כתוב:  וכך אמר רבי עקיבא " וכי מה אכפת לקב"ה אם שוחט מן הצוואר או שוחט מן העורף? הרי לא נתנו המצוות אלא לצרף בהן הבריות"

אלוהים ברא אותנו כמו שאנחנו, ואילו חשב שבזה נקיים את היהדות שלנו ואת המימוש שלנו על כדור הארץ, למה מלכתחילה את כל בני האדם כיהודים? יש כאן משהו שאנחנו מפספסים. יש כאן סיבה שאנחנו יהודים ואחרים לא. יש כאן סיבה שבגללה שונאים אותנו היהודים. לא יעזור כמה ניבדל, כמה נאכל כשר, כמה נבקר בבית הכנסת, כמה נשמור את השבת ? מה שבאמת משנה הוא למה אנחנו עושים את זה, ומה הייתה המטרה לכל זה כשכל זה נברא.

צא ולמד. גלה את הסיבה האמיתית שבשבילה באת לעולם הזה, כיהודי.