למה לסבול?

חצי עולם רעב והחצי השני שמן מדי. ילדים מנוצלים כדי שקניונים מצוחצחים יהיו מפוצצים במלא דברים שלא צריכים. לא קשה להבחין שצדק אין פה וגם לא שוויון. הרבה סבל יש ותחרות שלא נגמרת, בעיקר על מי מאתנו מייצר הכי הרבה פסולת. לכל אחד ואחת מאתנו ישנה הרגשה עמוקה בלב פנימה שיכול להיות כאן אחרת ואפילו בקלות. שעם שינוי אחד קטן נוכל כולנו לחיות במקום הרבה יותר טוב, מכיל ואוהב. במקום כל היום לחשוש מאויב. פוחדים להסתובב כדי שלא ידקרו אותנו בגב, מתי נהיה לראש ולא לזנב? מתי נתחיל לחיות בהנאה, שמחה ונחת במקום להמשיך ולסבול עוד ועוד?

הסבל הוא תוצאה ישירה מחוסר חיבור אנושי בינינו, בני האדם. אם היינו מחוברים ולו במעט, היינו דואגים שאיש לא ירעב, היינו מחשבים זה בזה בכל צעד. בכבישים, בתורים, בעבודה, במוסדות החינוך והתרבות. במקום לחשוב "אני ואני" היינו חושבים ב"אנחנו". לו רק היינו מרגישים שאנחנו רקמה אנושית אחת חיה. שלכולנו כדור אחד משותף ולכל אחד אחריות כלפי הכלל.

לא רבים הם האנשים שקושרים בין סבל לחוסר חיבור בינינו. אבל היום הם יותר מאי פעם. יותר ויותר אנשים מבינים ומגלים שאם הייתה בינינו קצת יותר דאגה, אכפתיות, חיבור ואמפטיה, הכול היה נראה אחרת ואפילו הפוך. מה בסך הכול כולנו רוצים? חום, אהבה, ביטחון, רוגע, הרגשת שייכות והערכה. אם ניתן זאת אחד לשני לא נזדקק עוד לרדוף אחרי חומר ולהתחרות זה בזה. נוכל להירגע, לנשום ולחייך באמת.

הדרך להגיע לעולם הטוב הזה היא לשנות את סולם הערכים שלנו כחברה ואת סולם הערכים הפנימי של כל אחד ואחת מאתנו. אם נטמיע בכל מערכות חיינו נתינה, עזרה לזולת, הקשבה, אכפתיות וסבלנות כלפי האחר, כערכים השולטים, ניווכח כולנו בשינוי מידי מקצה למשנהו. הערכים הם אלו שמנהלים את תפיסת עולמנו, את הרצון שלנו ואת ההתנהגות שלנו. הערכים המובילים שמניעים אותנו כיום הם תחרות, חומריות, אנוכיות, שליטה באחר, וניצול הזולת לטובת עצמי בלבד. האגו הוא שמולך על כולנו וזה מה שמביא אל חיינו סבל אדיר באופן ישיר.

עד שלא נחליף את שלטון האגו, הסבל רק ילך ויתעצם. עלינו לשנות את כלי התקשורת, החינוך והתרבות שלנו. לצרוך רק תוכן והשפעות שמובילות לאהבה בין איש לרעהו ולא לפירוד ולהאדרת האני. אם נעשה זאת השינוי מובטח והסבל יתהפך לתענוג מושלם. זה בידינו.