הסתגלות לגן חדש

אימהות אשר בחרו לרשום את ילדיהן לגן יגלו כי הפעם הראשונה במסגרת עלולה להציף אתגרים והתמודדויות חדשות. כשילד רגיל להיות עם אמו בבית או עם דמות מטפלת קבועה, הוא לרוב יחווה קושי במעבר למסגרת כמו גן, אשר כוללת לרוב מעל 10 ילדים נוספים ודמויות מטפלות שאינן מוכרות לו.

ברוב הגנים, יבקשו הגננות מההורים להשאיר את הילדים בגן וללכת לעיסוקיהם, אך אם ישנה אפשרות, מומלץ מאוד לבצע את ההסתגלות באופן הדרגתי. כאשר המעבר נעשה בשלבים ובהדרגתיות, הילד מכיל את השינוי בצורה חיובית יותר והמעבר נעשה בצורה קלה וחלקה יותר.

תהליך של הסתגלות הדרגתית דומה למעבר מן הרחם לעולם שמחוצה לו. כפי שהחושים של התינוק מתפתחים בהדרגה, כך גם היכולת שלו כילד להכיל את המעבר מהבית לגן אינה נבנית בבת אחת. תינוק נולד עיוור וכעבור מספר שבועות רואה את המציאות בצבעי שחור לבן ואדום. העולם מלא בגירויים, צבעים, צלילים וריחות ומאוד שונה מהעולם שהוא חש כשהיה בבטן אמו. על מנת שלא יחוש מותקף ומוצף, הטבע יצר עבורו התפתחות הדרגתית, כך הוא יקלוט את העולם באופן עדין המותאם ליכולות העיבוד שלו. זו בעצם ההסתגלות הראשונה, מהחיים בתוך הרחם לחיים שבחוץ.

המעבר לגן דורש מהילד כוחות רבים לשם התמודדות עם אתגרים שאותם הוא יפגוש לראשונה. התמודדויות אלו יצריכו מהילד כלים חדשים אותם הוא יפתח כתוצאה מהתהליך שהוא עובר. הילד לראשונה נפרד מהדמות המטפלת המוכרת ועובר לידיים חדשות, למקום חדש ולסביבה שאינו מכיר. ניתן לסייע לילד לעבור את תהליך ההסתגלות ביתר רכות וקלות על ידי הדרגתיות. לאחר שהילד מזהה את הדמויות המטפלות, את הילדים או חלקם ומתמצא במרחב הפיזי של הגן החדש, זה סימן ראשון לביסוס ההסתגלות. סימן נוסף הוא המרחק שהילד מאפשר לעצמו מהדמות המטפלת שמלווה אותו בתהליך.

הפרידה מהדמות המטפלת תהיה לרוב מלווה בבכי בהתחלה אך זה דבר טבעי ויש לקבלו בהבנה ולהתאזר בסבלנות. כדאי לחזור ולהדגיש בפני הילד שהמטפל העיקרי או ההורה שלו הולך וחוזר. לאחר מספר ימים הילד מפנים את הדברים וחש בטחון לגבי חזרתו של ההורה. המלצה נוספת היא להתחיל בהיעדרות קצרה של עד חצי שעה ולבחון כיצד יגיב הילד. אם הוא משחק ומשתלב ניתן להאריך את זמן השהייה שלו בגן ללא ההורה או הדמות המטפלת עד ליום שלם. לרוב, התהליך ינוע בין שבועיים לחודש אך נתון זה משתנה מאם לאם ומילד לילד.

חשוב מאוד ליידע את הצוות ואת הנהלת הגן המיועד בכוונת ההורים לעבור עם ילדם תהליך הסתגלות הדרגתי עוד טרם הרישום בפועל. התקשורת עם הצוות חשובה מאוד משום שיידרש שיתוף פעולה אפקטיבי מכל הצדדים המעורבים בתהליך. כמו כן, כדאי לפרוט את התהליך לשלבים מוסכמים מראש ולייצר שקיפות מלאה שתאפשר להורים להבין היכן הם עומדים ומה נדרש על מנת להתקדם צעד נוסף.