הזדמנויות השקעה בזמן הקורונה

הקורונה עדיין כאן ולא ברור מתי היא תלך, כמו כן לא ברור האם אנחנו בתחילתו של גל שני או בסופו של גל ראשון ועוד כמה גלים בדיוק יהיו. אך הזיכרונות מהמשבר של 2008 גורמות ללא מעט קרנות הון סיכון לחפש הזדמנויות. במהלך המשבר של 2008 לא מעט חברות הצליחו לנצל את ההתאוששות גדי להפוך לחברות מובילות בתחומם כגון גרופון, וואטסאפ, אובר, סלאק ועוד. מה גם שהשקעה בשלב הסיד הופכת פחות רלוונטית בתקופות של משבר שבהן אין עניין להתחיל משהו חדש אבל דווקא השקעות בשלבים המוקדמים לחברות שיכולות לנצל את המשבר כדי לצמוח מתחזקות.

עוד נקודה שחשוב לזכור היא שהקרנות נכנסו למשבר עם לא מעט כסף. כסף שגוייס בקטגוריות שהן עדיין רלוונטיות למשקיעים גם בתקופת המשבר כגון סאאס לתאגידים, פינטק, שירותי בריאות מקוונים, מדעי החיים וסייבר. כמובן שמשקיעים רבים איבדו כסף במשבר וחלקם הגדול החליט להחזיק בכספים עד שיתבהרו העניינים אך אלו מהם שמושכים את הכספים ממדינות עם סיכון מסתכלים אל המגזר הטכנולוגי כסוג של חוף מבטחים. במיוחד חברות שהטכנולוגיה שלהן רלוונטית לסיכונים של הקורונה ולעולם שאחרי הקורונה.

טרנדים נוספים שכדאי לשים לב אליהם הן השקעות בתחום הסביבה, החברה והמשילות. משבר הקורונה הדגיש את הרלוונטיות של סוגיות סביבתיות וחברתיות כגון זכויות אדם, קשרי קהילה, איכות החיים של עובדי החברה וכולי. כמו כן המשבר הדגים את עלייתה המחודשת של המדינה ועוצמתה ולכן טכנולוגיות או חברות שיכולות לשרת את המדינה יוכלו לשגשג בעתיד הקרוב.

כמובן שחברות בתחומים החמים כגון בריאות, חינוך ושיקום התיירות או תיירות אחרת יזכו גם כן להתעניינות. השקעה בתקופה הזו מצריכה עצבים מברזל, כמו שאמר אחד המשקיעים הגדולים ? שווקים דוביים, מיתונים וחוסר וודאות הם המחיר הפסיכולוגי שיש לשלם עבור החזרים משמעותיים. ללא ספק למרכיב הפסיכולוגי ולחסינות הפסיכולוגית כמו גם למידת האופטימיות שבאדם יש משקל רב כשנדרשת הליכה כנגד הזרם. בתקופות כאלה המאופיינות בפאניקה וחוסר ודאות כללית נדרש מאמץ גדול מהרגיל כדי לבחון הזדמנויות השקעה בכובד ראש ולנתח בצורה קרה נתוני חברות על מנת להגיע להחלטה שקולה ונכונה.