שתי פנים למציאות

איינשטיין הוכתר כ'איש המאה' בזכות תורת היחסות שלו. הוא גילה שהמציאות אינה דבר מוחלט ואובייקטיבי, אלא שהיא משתנה בהתאם לשינויים שחלים בזמן, תנועה ומקום. 5776 שנה לפניו, חי אדם אחר שכנראה היה זוכה בתואר "איש כל הזמנים" אם האנושות הייתה מודעת לתגלית המרעישה שלו. אדם זה נקרא "אדם הראשון". הוא נקרא כך לא בגלל שלפניו לא חיו בני אדם, אלא פשוט מפני שהוא היה הראשון לגלות שקיימת מציאות מופלאה ואינסופית מעבר לתפיסה הצרה של החושים הפיסיים. הוא גילה שהמציאות משתנה בהתאם לשינויים פנימיים המתרחשים בתוכנו, ושאפשר לפרוץ מבעד לגבולות הצרים של המציאות הרגילה שלנו, המושתתת על חמשת החושים.

המדע כבר מזמן גילה שאנחנו משתמשים רק באחוז קטן מאד מתוך הפוטנציאל האדיר שקיים במוח האנושי. אך למרות כל הטכנולוגיה המשוכללת וההישגים המרשימים, אין ביכולתו של המדע לפרוץ מחסום זה ולחקור את מה שקיים מעבר למציאות הרגילה. רק האדם עצמו, על ידי שינוי פנימי של תכונותיו ויחסו כלפי המציאות הסובבת אותו, יכול לגלות את האוצר הזה, היקר מפז.

חכמת הקבלה מסבירה בבהירות רבה את מהות השינוי הזה ואת הדרך להגיע אליו. הכול בנוי על תפיסת המציאות. לצורך העניין נדמה את עצמנו למקלט רדיו, או כל מקלט אחר, הקולט רק את התדרים שאליהם הוא מכוון. מתוך מרחבים אינסופיים אנחנו קולטים רק טווח קטן מאד. הסיבה לכך היא שבגלל הטבע האגואיסטי שלנו אנחנו מסוגלים לקלוט רק את מה שנוגע לנו באופן אישי.

המילה "מציאות" בנויה משורש מ.צ.א. כלומר המציאות מתהווה ממה שהאדם מוצא, והאדם מוצא את מה שהוא מחפש. אם נהיה כנים עם עצמנו נכיר בעובדה שבני אדם מחפשים הנאה ותענוג. החיפוש הזה אחר הנאה לובש צורות שונות אצל אנשים שונים, אבל זו "אותה גברת בשינוי אדרת". על פי חכמת הקבלה כך נבראנו, כרצון לקבל הנאה ותענוג. זו הסיבה שמתוך המציאות המופלאה והאינסופית אנחנו קולטים רק את מה שקשור לרצון האגואיסטי הזה שלנו, רק את מה שיכול להסב לנו הנאה או סבל. כל השאר פשוט לא חודר מבעד למסננת הזאת ונותר מחוץ לתפיסתנו.

המעבר מהמציאות המוכרת שלנו אל אותה מציאות נעלה ואינסופית כרוך בהתאמה לתדר הנכון. מדובר בשינוי מהפכני של כיוון הרצונות שלנו. במקום ש"מקלט הרדיו" יהיה מכוון לתדר "לטובת עצמי", הוא צריך להיות מכוון "לטובת הזולת". התדר המדויק אשר יאפשר לנו לפרוץ מעבר לגבולות הצרים ולקלוט את אותה מציאות נשגבה הוא "ואהבת לרעך כמוך".

המקובלים הגדולים, שהצליחו לפרוץ מבעד לעולמנו הצר אל אותה מציאות אינסופית, מתארים זאת כיציאה מתוך כלוב, או בית סוהר. המציאות החדשה אינה מוגבלת על ידי זמן, תנועה, או מקום. במרחב העליון הזה מגלים את הכוח העליון שממלא את כל המציאות ומקיים אותה. כוח זה נסתר מאיתנו כל עוד אנחנו נאחזים במציאות הרגילה שאנו תופסים באמצעות החושים הפיסיים והרצונות האגואיסטיים שלנו.

עולם עליון זה הוא פסגת ההתפתחות האנושית ותכלית קיומנו עלי אדמות. כל שעלינו לעשות זה לתקן את הלב, להמיר את הטבע האגואיסטי שלנו באהבת הזולת. ארגון "קבלה לעם", בראשותו של הרב מיכאל לייטמן, פועל רבות כדי לקרב את העם אל הדרך להשגת אותה מציאות נשגבה, הנקראת "גן עדן".